دلرنگ

وبسایت جامع تفریحی،آموزشی،خبری،هنریگل و گیاه, مراقبت و نگهداری بنفشه آفریقایی, نگهداری و مراقبت از گیاهان
43بازدید

آذر ۸, ۱۳۹۶

مقدار و نحوه آبیاری بنفشه آفریقایی

آبیاری بنفشه آفریقایی

محیط کشت بنفشه آفریقایی باید مرطوب باشد ولی در حالت غرقاب نیز قرار نگیرد. برای آبیاری، متداول‌ترین روش آبیاری این است که زیرگلدانی را پر از آب کرده و گلدان را در آن قرار دهید تا آب از سوراخ‌های ته گلدان جذب شود. پس از مرطوب شدن سطح خاک (تقریبا بعد از حدود نیم ساعت تا حداکثر یک ساعت) در صورت باقی ماندن آب در زیر گلدانی، این آب اضافی باید از زیرگلدانی خالی گردد.
آبیاری از بالا برای بنفشه آفریقایی به هیچ عنوان مناسب نیست زیرا ریزش آب روی برگ ها باعث پوسیدگی و رشد قارچ می شود. از طرفی آبیاری مداوم از پایین موجب تجمع نمک و املاح در سطح خاک و اطراف طوقه‌ی گیاه خواهد شد که اگر میزان نمک افزایش یابد موجب آسیب به گیاه و در نهایت پوسیدگی طوقه می شود، به‌خصوص اگر کیفیت آبِ آبیاری مناسب نباشد. جهت جلوگیری از بروز این دست آسیب‌ها پیشنهاد می‌گردد خاک گلدان هر هشت الی ده ماه تعویض گردد.

آبیاری بنفشه آفریقایی

ریشه‌ی بنفشه آفریقایی به تجمع نمک بسیار حساس است. در صورت استفاده از آب شور (به دلیل وجود املاح زیاد) و یا عدم دقت در استفاده از کودهای شیمیایی و تجمع نمک در خاک، گیاه توانایی جذب آب را نخواهد داشت، از این‌رو علی‌رغم آبیاری و خیس بودن بستر کاشت، گیاه علائم پژمردگی را نشان داده و در نهایت از بین خواهد رفت (در اصطلاح گیاه بر اثر املاح زیاد می سوزد).
برای آبیاری بنفشه آفریقایی باید از آب ولرم (که هم دمای اتاق باشد) استفاده کرد، زیرا آب سرد موجب ایجاد شوک و فرو افتادن گل‌ها و ایجاد لکه‌هایی بر روی برگ‌ها می‌شود. اگر یک شب قبل از آبیاری ظرف آب را در اتاق نگهداری کنید دمای آن متعادل شده و کلر موجود در آب خارج می گردد، زیرا کلر اضافی موجود در آبِ آبیاری برای بنفشه آفریقایی زیان آور است.
دقت در آبیاری یکی از نکات مهم برای داشتن گیاهانی سالم و با رشد و گلدهی مطلوب است. در فاصله دو آبیاری بهتر است قدری سطح خاک خشک شود (البته نه کاملا خشک) . حدودا هر ۵، ۶ روز یک بار زمان مناسبی برای آبیاری است. البته فاصله دو آبیاری به عوامل مختلفی مانند اندازه ی گیاه، اندازه ی گلدان، دما و رطوبت نسبی محیط و نوع محیط کشت گیاه نیز بستگی دارد.
به طور کلی، ایجاد شرایط نسبتاً پایدار با نوسانات کم از لحاظ رطوبت و دما برای داشتن گیاهانی با رشد و گلدهی مطلوب و بهینه لازم است.

مقدار و نحوه آبیاری بنفشه آفریقایی

 

سایر مقالات دلرنگ در زمینه نگهداری و پرورش بنفشه آفریقایی را از اینجا دنبال کنید.

فروشگاه آنلاین بنفشه آفریقایی دلرنگ شاپ

⇓⇓⇓

وارد شویدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به کانال

عضویت در کانال تلگرام